Návod: Ananasový batůžek

Jaro v plném proudu, léto za dveřmi a s nimi i spousta školkových, školních a rodinných výletů. Batůžek na pláštěnku a svačinku se určitě hodí a s tímto bude vaše dítko všude za hvězdu (a rozhodně si batůžek nesplete s nějakým cizím :))

Půvoní návod v angličtině najdete na stánkách https://makeit-loveit.com/pineapple-drawstring-backpack

Na ananasový batůžek potřebujeme: 

  • 30 cm zelené látky na listy
  • proužek látky na výrobu šňůrek – popruhů široký 4 cm a dlouhý dle potřeby 2-4 m, nebo již hotovou jakoukoli pevnou šňůru.
  • 0,5 m ananasové látky na vnější stranu batůžku
  • 0,5 m látky na podšívku batůžku
  • 30 cm vlizelínu na vyztužení zelené části
  • šicí potřeby

POSTUP:

VAK

Připravíme si základ na batůžek – dva obdélníky z hlavní látky a dva z podšívkové látky, každý šířka 30 cm, výška 33 cm. Potom v každém dolním rohu vystřihneme čtvereček 4 cm. (viz obrázek)

Z hlavní látky vystřihneme také menší obdélník 15×4 cm – to budou poutka na popruhy. Obdélník přeložíme podélně napůl, rubem k sobě. Pak opět rozložíme a složíme okraje ke středové linii, znovu přeložíme a prošijeme podél.

Celý proužek rozstřihneme na dva kousky a přistehujeme k jednomu dílu z hlavní látky, kousek nad vystřižený čtvereček (viz obrázek). Přistehujeme 2 cm od spodního okraje.

Dále, vystřihneme dva obdélníky ze zelené látky 7×30 cm. To bude tunýlek pro zavírání batůžku. Krátké konce založíme dvakrát 1 cm dovnitř a prošijeme. Poté přeložíme podélně napůl rubem k sobě. Jeden proužek přiložíme na horní stranu hlavního dílu batůžku tak, aby otevřené konce lícovaly s horním okrajem hlavního dílu. Přišijeme v místě přěložení zeleného proužku. Opakujeme s druhým dílem batůžku.

Oba hlavní díly batůžku položíme lícem na sebe a sešijme spodní a boční strany – vynecháme jen vystřižený čtvereček.

Vypracujeme spodní rohy. Nesešitý „čtvereček“ složíme na sebe tak, aby švy byly na sobě a prošijeme. Opakujeme s druhým rohem.

Nyní si ušijeme vnitřní vak batůžku. Opět položíme oba díly lícem na sebe, sešijeme boční a spodní švy, ale necháme si ve spodním švu cca 9 cm otvor uprostřed, abychom mohli vak protočit. vypracujeme rohy stejně jako na hlavním vaku.

LISTY

Na listy potřebujeme čtyři obdélníky zelené látky 30×14 cm.

Dva díly z rubu vyztužíme nažehlovacím vlizelínem. Položíme je na sebe lícem k líci a sešijeme podél jednoho kratšího okraje, rozložíme a šev rozžehlíme. Na stranu s vlizelínem si nakreslíme linii 4 cm od spodního okraje, na ni naznačíme tečky 1,5 cm od každého okraje. Od ruky nakreslíme listy ananasu od tečky k tečce.

Opět přeložíme lícem k sobě a sešijeme podle druhého krátkého okraje.

Vezmeme druhé dva obdélníky zelené látky, položíme lícem k líci a sešijeme po obou krátkých stranách. Máme tedy dva zelené tunely – jeden vyztuzený s listy, druhý bez.

Vložíme zelený tunel do vyztuženého tunelu tak, aby oba tunely byly lícem k sobě. Srovnáme švy na sebe a horní a spodní okraje taktéž, na několika místech přichytíme špendlíky.

Teď to bude trochu piplačka. Sešijeme k sobě oba díly podél linie nakreslených listů. Až budeme mít hotovo, odstřihmene látku NAD listy (spodní okraj neodštřiháváme!!!). Stříháme kolem linie šití, ve spodní části, kde švy tvoří „V“ střihneme co nejvíc k šití, ale pozor, ať nepřestřihneme nit. Nad vršky listů nestříháme do špičky, ale rovně. Takto se nám hezky vytvarují listy, až je otočíme na líc.

  

Otočíme na líc a pomocí špejle nebo jiného tenkého nástoje vytvarujeme listy. Sežehlíme a prošijeme podél okraje listů.

Pás s listy položíme na horní okraj hlavního vaku, srovnáme okraje a přistehujeme.

Hlavní vak vložíme do vnitřního vaku tak, aby oba vaky byly lícem k sobě, srovnáme a prošijeme podél celého horního obvodu.

Celý vak protočíme na líc otvorem,který jsme nechali nesešitý ve vnitřním vaku, založíme okraje otvoru dovnitř a otvor zašijeme.

Vnitřní vak nacpeme do vnějšího, srovnáme a vyžehlíme.

POPRUHY

Zbývajínám šňurky na popruhy. Použít můžete buď silnější horolezeckou nebo padákovou šňůru, nebo si vyrobíte pásek sami:

Ustřihneme dva proužky o šířce 4 cm a délce podle potřeby (110-130 cm pro mrňata, 150 cm pro děti a 180 pro dospělého). Proužky poskládáme stejným způsobem, jako jsme dělali poutko na šňůry (přeložit podél na polovinu, rozložit, složit okraje ke středu a znovu přeložit a prošít podél).

Pomocí zavíracího špendlíku navlečeme nejdřív jeden proužek (šňůru) do tunýlků v horní části batůžku – kolem dokola. Poté navlečeme druhý proužek, ale v opačném směru.

Oba konce šnůry protáhmeme poutkem na spodku batůžku, navlečeme velkou dřevěnou kuličku a zavážeme. Nebo jen konce zavážeme kolem poutka.

MÁME HOTOVO. JUPÍÍÍ.

Návod: Batůžek Ananas
Štítky: